Ali Sabancı

Ali İsmail Sabancı, kimdir, nerelidir, nerede doğmuştur biyografisi Patron Haber'de.

5 Mayıs 1969‘da Adana‘da Hayırlı Zerrin ve Şevket Sabancı‘nın üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Ali Sabancı‘nın Emine Sabancı Kamışlı ve Sadıka Sabancı isimlerinde iki ablası var.

Tam adı Ali İsmail Sabancı olan iş adamı, Türkiye çok sevilen Sakıp Sabancı’nın yeğenidir aynı zamanda.

Ali İsmail Sabancı’nın Okul Yılları

İlkokulu Adana’da, ortaokulu Almanya’da, liseyi İngiltere’de, üniversiteyi de Amerika’da tamamlayan Ali İsmail Sabancı, 1987-1991 seneleri arasında ABD’de Massachusetts eyaleti Medford şehrinde bulunan Tufts Üniversitesi’nde ekonomi ve siyasal bilgiler alanında lisans eğitimini tamamladı.

1995 senesinde Kolombiya Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden uluslararası finans dalında yüksek lisans derecesi alan Ali İsmail Sabancı, 1991-1997 yılları arasında Morgan Stanley & Co. Incorporated şirketinde finansal analizci olarak çalıştı.

Ali İsmail Sabancı’nın Türkiye’ye Dönüşü

Türkiye’ye geri döndüğünde, aile şirketi olan Akbank’da Bahçekapı Şubesi’nde veznadar olarak çalışan Sabancı, 1997-2001 seneleri arasında Sabancı Holding Projelerinden Sorumlu Yöneticiliğe geldi.

2001-2004 yılları arasında ise Strateji ve İş Geliştirmeden Sorumlu İcracı Genel Müdür Yardımcısı görevinde yer alan Ali İsmail Sabancı, 2004 yılında tarihi bir karar aldı.

Ali İsmail Sabancı ve Esas Holding

Mart 2004 tarihinde aile şirketinden ayrılarak babası ve ablası ile birlikte kurdukları Esas Holding’e geçti. 

2005 senesi Ocak ayında Esas Holding tarafından satın alınan Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Sabancı, Esas Holding’in ortak olduğu İzair ve Air Berlin’de Yönetim Kurulu Üyesidir.

AFM Sinemaları Yönetim Kurulu Başkanı da olan Ali Sabancı, aynı zamanda TÜSİAD, TYD ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı olarak iş dünyasındaki faaliyetlerine devam etmektedir.

2004 senesinden beri Esas Holding A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Ali İsmail Sabancı, ayrıca TOBB bünyesinde Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve aynı zamanda İSO ile TAİK ve Galatasaray Spor Kulübü üyesidir.

Ali Sabancı, iş adamı Aydın Doğan’ın kızı Vuslat Sabancı ile evli olup Kaan Ali ve Şevket Emrecan isminde iki oğlu vardır.