Melih Abdülhayoğlu

Amerikalı, Türk asıllı teknoloji uzmanı ve girişimci olan Melih Abdülhayoğlu bir teknoloji uzmanı olarak birçok patente sahiptirtir. Melih Abdülhayoğlu 1998 yılında, İngiltere'de SSL sertifikası gibi bilgisayar güvenlik ürünleri üreten bir kuruluş olan Comodo'yu kurdu. İnternet güvenliği hakkında çok sayıda makaleler de yazmış olan Melih Abdülhayoğlu haber detayları Patron Haber'de.
Melih Abdulhayoğlu, 10 Mart 1968 yılında Hatay'da dünyaya geldi.

Melih Abdulhayoğlu Kimdir?

10 Mart 1968 tarihinde Hatay’da doğan Melih Abdulhayoğlu, ilk ve orta öğrenimini Hatay’da tamamladı.

Melih Abdulhayoğlu’nun İş Hayatı

Abdulhayoğlu, Amerikalı, Türk asıllı teknoloji uzmanı ve girişimci olarak bilinir.

Teknoloji uzmanı olarak birçok patente sahip olan Melih Abdulhayoğlu, internet güvenliği hakkında çok sayıda makaleler yazdı.

Liseyi Antakya’da bitiren Abdülhayoğlu, üniversite için İngiltere’ye gitti. Elektronik bilgisi çok iyi olan Melih Abdulhayoğlu, ilk icadını üniversitedeyken geliştirdi. Tek tuşla klavye ve dili değiştiren bir yazılım üretti.

1998

Melih Abdulhayoğlu 1998 yılında, İngiltere’de SSL sertifikası gibi bilgisayar güvenlik ürünleri üreten bir kuruluş olan Comodo’yu kurdu.

2004

1998 yılında İngiltere’de kurmuş olduğu Comodo şirketinin merkezini 2004 yılında ABD’de New Jersey eyaletine taşındı.

2005

2005 yılında Melih Abdülhayoğlu internet sektöründe öncü şirketleri bir araya getirerek bir endüstri konsorsiyumu olan ve uçtan uca kimlik doğrulama (end-to-end authentication) ve iş süreçleri güvenliği (security business processes) kurmak için oluşturulmuş CAB adlı forumu oluşturmaya gerek duydu.

2009

Melih Abdulhayoğlu 2009 yılında Ortak Bilgisayar Güvenlik Standartları Forumunu düzenlemiş, meşru antivirüs motorlarının bir listesini çıkardı.

2013

Comodo’nun Türkiye’de de 2013 yılından itibaren faaliyet gösteren ARGE ofisleri açıldı.

Melih Abdulhayoğlu ve Comodo

Bradford Üniversitesi’nde önceleri Tekstil Mühendisliği bölümünün kullandığı ve daha sonra boşaltılan bir binayı kiralayarak şirketinin ilk yerleşkesi olarak kullanıldı ve adını Komodo ejderinden esinlenerek oluşturdu.

Comodo, sayısal kimlik doğrulama ve sayısal güvenlik etkileşimleri gibi hizmetler ve bunun ürün mimarisi altyapısının oluşturulması ve uygulanması alanlarında uzmanlaşmış bir şirket olarak bilinmektedir.

Melih Abdulhayoğlu, kimliği doğrulanmış ve güvenli bir bilgisayar için gerekli bir platform oluşturarak, SSL sayısal sertifika ve internet güvenliği alanlarında uzmanlaşmış Comodo Group, Inc. adlı şirketin kurucusu olup şirketin yönetim kurulu başkanlığı ve baş güvenlik mimarlığını yaptı.

Comodo‘nun Türkiye’de de 2013 yılından itibaren faaliyet gösteren ARGE ofisleri bulunmaktadır.

Abdülhayoğlu‘nun siber güvenlik şirketi “Comodo“, NASA, New York Borsası, Sony, Harvard ve Michigan Üniversitesi gibi seçkin finans, bankacılık, eğitim ve devlet kurumlarının dijital güvenliğini sağlaması ile biliniyor.

Melih Abdulhayoğlu ve Serveti

Melih Abdülhayoğlu, Forbes Türkiye’nin hazırladığı “En Zengin 100 Türk” listesinde 700 milyon dolarlık servetiyle 50. sırada yer aldı.