Osman Kibar

1972 İzmir doğumlu olan Osman Kibar kimdir? Nerelidir? Robert Koleji'nden mezun olan Osman Kibar ABD, Kaliforniya’ya giderek eğitim hayatını nerede tamamladı? Detaylar Patron Haber'de. Listeye daha önceleri de doğrudan milyarder olarak giren ABD'deki biyoteknoloji şirketi Samumed’in kurucusu Osman Kibar, servetini 800 milyon dolar artırarak 2,8 milyar dolara çıkardı ve Forbes 100’de dördüncü sıraya yükseldi.
Osman Kibar 2 milyar 800 milyon dolar servetiyle listeye girdi.

Osman Kibar Kimdir?

1972 İzmir doğumlu Osman Kibar, Asfalt Osman namı ile bilinen 1964 ile 1973 yılları arasında İzmir Belediye Başkanlığı görevini yapan Osman Kibar’ın torunudur.

Kibar, Robert Koleji’nden mezun olduktan sonra ABD, Kaliforniya’ya giderek eğitim hayatına Pomona Koleji’nde devam etti.

Osman Kibar, burada matematik Caltech’te mühendislik ve UC San Diego’da biofotonik eğitimi alarak lisans üstü eğitimi sırasında da bio-teknoloji firması Gennoptix’i kurdu.

Okuldan ayrılan Osman Kibar, New York’a taşındı ve burada yeni teknoloji girişimlerini takip eden Pequot Capital firmasında çalışmaya başladı. San Diego’ya geri dönmeye karar veren Kibar, havaalanında karşılaştığı eski dostu Cevdet Samikoğlu’na dünyayı değiştirecek teknolojilere odaklanacak iş planını anlattı.

Samikoğlu şirketi kurabilmesi için ona 3.5 milyon dolarlık yatırım sağladı. Şirkete İntherix adını veren Kibar, Pfizer ile girdiği hukuk mücadelesini kazandıktan sonra firmanın adını Samumed olarak değiştirdi.

Osman Kibar ve Novartis

Osman Kibar, Novartis’i, 2011′de 470 milyon dolara satın aldıktan sonra kurduğu bir başka elektronik şirketini de Intel’e sattı.

En Zengin 100 Türk

En zengin 100 Türk’ün sıralandığı Forbes 100′de Osman Kibar‘ın ismi yer aldı.

Listeye daha önceleri de doğrudan milyarder olarak giren ABD’deki biyoteknoloji şirketi Samumed’in kurucusu Osman Kibar, servetini 800 milyon dolar artırarak 2,8 milyar dolara çıkardı ve Forbes 100’de dördüncü sıraya yükseldi.