KT&G Türkiye, SAS ve Partner Republic ile İlerlemeyi Tercih Etti!.

Dünyanın dördüncü büyük tütün üreticisi KT&G.

KT&G Türkiye, veri ve analitik dönüşümünde SAS ve Partner Republic ile ilerlemeyi tercih etti.

Dünyanın dördüncü büyük tütün üreticisi olmasıyla bilinen KT&G Türkiye Satış Müdürü Burak Ünal, Covid sonrası operasyon süreçlerini değiştirerek çağa çok daha uygun kararlar aldıklarını ifade ederek şöyle devam etti:

“Covid öncesi veri ve analitik konuları gündemimizdeydi ancak çok aceleci yaklaşmamıştık. Covid’le birlikte konunun ne kadar kritik olduğu ve en kısa zamanda önceliklendirilmesi konusunda organizasyon olarak hemfikir olduk. Organizasyonumuzu zaman ve mekân bağımlılığı olmayan, esnek ve hızlı sonuç üreten, değişimlere hızlı adapte olan bir yapının üzerine oturttuk. Bu tür öngörülemeyen global değişiklikleri minimum etki ile atlatmayı hedefliyoruz.”

Veriye çok değer verdiklerine ve işlerinin merkezine koyduklarına vurgu yapan Burak Ünal, iş süreçlerinin çok kanallı ve her kanalın farklı dinamikleri olduğuna vurgu yaptı ve şunları kaydetti:

“Hedefimiz bu kanallardaki veri akışını sürekli, kesintisiz bir hale getirerek tek bir platformda toplamak, iş kararlarımızı veriden ürettiğimiz çıktılarla verebilmek ve sonuçlarını hızlı ve doğru bir şekilde ölçümleyebilmek. Bunu başardığımız ölçüde uçtan uca tüm iş sürecimizde katkı yaşayacağımızı düşünüyoruz.”

Tütün sektörünün tüketici açısından daha özerk bir alan gibi görülse de; yapılan tüketici araştırmalarının, tüketici ekonomisindeki daralmanın sigaraya ayrılan bütçeyi de geçen yıla göre önemli bir ölçüde azalttığını gösterdiğine dikkat çeken Burak Ünal, verinin hem iç dinamikleri anlamak ve veriye dayalı olarak bir strateji oluşturmak, hem de dış dinamikleri sürekli takip edip erken davranmak için kritik olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

“Bu durum, klasik bir örnekle; meteorolojiyi yakından takip edip, hava patlamadan gerekli önlemleri almaya ve fırtınaya hazırlıklı yakalanmaya benziyor!. Veriyi bir fırsat olarak görüp entegre eden, anlamlandıran ve aksiyonlarına rehberlik ettiren kurumlar veri ile fark oluşturacak. Bugün tüketici davranışlarına etki eden, yönlendiren pek çok etmen var. Biz, sektör olarak bunların bir kısmını bilebiliyoruz. Gri alanları en hızlı ve en gerçekçi şekilde işleyip anlam çıkaran kurumlar daha avantajlı hale gelecek!.”

Bu çerçevede SAS’ın analitik alanda hem Türkiye’de hem de globaldeki başarıları, bir platform olarak sunduğu yetkinlikler, kolaylıklar, sağladığı danışmanlık destekleri nedeniyle yola SAS ve Partner Republic ile devam etme kararı almalarında belirleyici kriter olduğuna dikkat çeken Burak Ünal:

“Bu kadar yetkin bir platformu kısa bir sürede entegre etmek ve etkin olarak kullanmaya başlamak, az kaynakla ve çok uzun eğitimler gerekmeden platforma hakim olabilmek bizim için çok değerli. Bunlarla beraber; ihtiyacımız olduğunda kolayca ulaşabildiğimiz Partner Republic ve SAS’ın alanında tecrübeli lokal danışmanlarının olması da önümüzdeki süreç için çok güven veriyor.” dedi.

İlk hedeflerinin mevcutta manuel olarak yürüttükleri tüm veri toplama ve işleme adımlarını otomatize ederek ekiplerinin operasyonel zaman kayıplarını yok etmek olduğunu açıklayan KT&G Türkiye Satış Müdürü Burak Ünal, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şu anda süreçlerde kullanılmayan veri kaynaklarını süreçlerimize adapte ederek tüketici ve pazar ile ilgili değerli bilgiler elde edip bunları analizlerimizde kullanabilmeyi ve bu analizlerin desteği ile iş hedeflerimizi daha kolay gerçekleştirebilmeyi hedefliyoruz.”