Dünyada bir ilk olan DenizBank Çocuk Operası ile düşler sahneye çıkıyor

DenizBank Çocuk Operası ile düşler sahneye çıkıyor

DenizBank’ın çocukların sosyal ve kültürel yaşama daha fazla dahil olmasına destek sunmak amacıyla hayata geçirdiği; profesyonel opera solistleri ve çocuk korolarında yer alan yetenekli koristlerden oluşan ‘DenizBank Çocuk Operası’ perdelerini açtı.

Opera alanında bir ilk olan ve çocuklara sanat alanında yaratıcılıkları ile hayal güçlerini genişletebilecekleri daha fazla alan açma yönünde önemli bir platform sunan DenizBank Çocuk Operası, ‘Papagenolar’ adlı temsil ile çocukların düşlerini sahneye taşıyor. Caner Akın’ın rejisörlüğünde, orkestra şefi Zdravko Lazarov yönetiminde ve allaturca’nın yapımıyla 22 Eylül’de sahneye konan esere, Avrasya Oda Orkestrası eşlik etti. Temsil 5 Ekim’de yine sanatseverler ile buluşacak.

DenizBank’ın, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına yeni zenginlikler katmak yönündeki misyonu çerçevesinde çocukları operayla tanıştırmak üzere hayata geçirdiği ‘DenizBank Çocuk Operası’ ilk gösterimiyle sanatseverlerle buluştu.

22 Eylül’de Zorlu PSM – Turkcell Platinum Sahnesi’nde seslendirilen ‘Papagenolar’ isimli eser izleyicilerden büyük beğeni topladı. Caner Akın’ın rejisörlüğünde, Orkestra şefi Zdravko Lazarov yönetiminde ve allaturca’nın yapımıyla sahneye konan ‘Papagenolar’a Avrasya Oda Orkestrası eşlik etti. Temsilde yer alan çocuk korosunu ise çocuk korosu şeflerinden Güneş Kaya çalıştırdı. Dünyada bir ilk olan DenizBank Çocuk Operası ilk temsiliyle 5 Ekim’de yeniden sahnede

DenizBank Çocuk Operası’nın ilk temsili ‘Papagenolar’, Mozart’ın Sihirli Flüt Operası’ndan ilhamla kurgulanırken, doğa ve insan sevgisini öne çıkarıyor. Temsil 5 Ekim’de Zorlu PSM – Turkcell Platinum Sahnesi evsahipliğinde bir kez daha sanatseverlerle buluşurken, yıl sonuna kadar ayrıca 2 Kasım ve 22 Aralık tarihlerinde de sahneye taşınacak. “Daha yaşanır bir dünya için kültür sanata katkı sunmak sosyal sorumluluğumuz”Temsil dolayısıyla bir konuşma gerçekleştiren DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, gelecekte çalışanlarının çocuklarının da görev almayı arzu edecekleri bir kurum yaratabilmenin, bankanın kurulduğu ilk günden bu yana en büyük düşlerinden biri olduğunu belirtti. Ateş konuşmasına şöyle devam etti; “Çocuklarımızın insani değerlerini yüceltmek; kalplerine kültür-sanat sevgisinin tohumlarını erken yaşlarda ekmek, ancak bizlerin rol modelliğimiz ve vereceğimiz ilhamla mümkün. Elbette yaptığımız işin gereği ticari bir yapıyız. Ancak bu gerçek, sorumluluk sahibi bir kurum olarak topluma karşı ödevlerimize sahip çıkmamıza, kültür-sanata yatırım yapmamıza engel değil. Tam tersine DenizBank’ın bu konudaki duruşu aslında sosyal sorumluluğun da ötesinde, toplumun her alanda gelişimine katkı sağlamaya adanmışlığın örneğidir. Bu düşüncelerle; bankamızın adını taşımasından gurur duyduğumuzu belirttiğim, dünyada bir ilk olan DenizBank Çocuk Operası’nın sahneye koyacağı eserin başrolünde çocuklarımızın yer almasından ve böylesi öncü bir projenin parçası olmaktan çok mutluyuz”.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan DenizBank Çocuk Operası Genel Sanat Yönetmeni Caner Akın ise şöyle konuştu; “Bugüne kadar bin kereden fazla sahnede performans sergiledim fakat şu an hissettiğim heyecanı anlatabilmem mümkün değil. Bu kadar fazla sahne üstünde yer aldıktan sonra bir hayal kurdum. Geleceğin büyükleri, yani sizler için. En iyisini sahnede görün, en güzelini arayın ve hayatınızda hep ileriye gidin diye. Bunun için en iyi opera sanatçılarıyla, opera şefleriyle, tasarımcılarla, psikologlarla ve kalbimizin en saf ve temiz duygularıyla çalıştık. Bu kurduğumuz hayali, çabaları da ancak DenizBank gibi kültür sanat hayatına yön veren, destek olan bir kurum ve dünyada çok az insanda olan vizyona sahip Sayın Hakan Ateş farkedebilirdi. Ve öyle de oldu. Avrupa’nın ve Türkiye’nin ilk özel çocuk operası kuruluşu olan DenizBank Çocuk Operası bugünden itibaren size her zaman en iyi çocuk operalarını, temsilleri sunacak. Ta ki sizler büyüyüp bu bayrağı teslim alana kadar. Sanat bizi her zaman daha ileriye götürecek, daha yukarıya taşıyacak”.

DenizBank Hakkında DenizBank, 1997 yılında bir bankacılık lisansı olarak Zorlu Holding tarafından Özelleştirme İdaresi’nden satın alınarak yolculuğuna başladı. Ekim 2006’da Avrupa’nın önde gelen finans gruplarından Dexia bünyesine katılan bankanın hisseleri, 28 Eylül 2012’de Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’a, 31 Temmuz 2019 itibarıyla ise yine bölgesinin en büyük kuruluşları arasında yer alan Emirates NBD’ye devroldu. Farklı finansal hizmetleri aynı çatı altında toplayan bir “finansal süpermarket” oluşturmayı hedefleyen DenizBank Finansal Hizmetler Grubu’nun, Türkiye’nin 81 ilinde, iştiraklerin şubeleri dâhil toplam 749 şubesi ile 14 bine yakın çalışanı; beş yerli ve üç uluslararası finansal iştiraki, altı yerli finansal olmayan iştiraki ve Bahreyn’de bir şubesi bulunmaktadır. DenizYatırım, Deniz Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, DenizPortföy Yönetimi, DenizLeasing, DenizFaktoring, Intertech, DenizKültür, Ekspres Bilgi İşlem ve Ticaret, Deniz Kartlı Ödeme Sistemleri, Açık Deniz Radyo-TV ve Bantaş Grubun yerli; EuroDeniz, DenizBank AG ve DenizBank Moscow ise uluslararası iştirakleridir.