Bilimkurgu Yaklaşımı: “250 Milyon Pound’luk Kanser Tedavisi”

BBC Earth’ün yeni serisi 250 Milyon Pound'luk Kanser Tedavisi, “tedavi edilemez” denilen kanser türlerinin tedavisinde kullanılan proton ışın terapisini, kurtulan çocukların hikayelerine ve çığır açan teknolojik gelişmelere yer vererek izleyiciye sunuyor. Habere ait bülten ve görselleri ekte paylaşıyoruz haber detayı Patron Haber'de.
BBC Earth’ten Kanser Tedavisine Bilimkurgu Yaklaşımı: “250 Milyon Pound'luk Kanser Tedavisi”

BBC Earth’ün yeni serisi 250 Milyon Pound’luk Kanser Tedavisi (The 250 Million Pound Cancer Cure), “tedavi edilemez” denilen kanser türlerinin tedavisinde kullanılan proton ışın terapisini, kurtulan çocukların hikayelerine ve çığır açan teknolojik gelişmelere yer vererek izleyiciye sunuyor.

Proton ışın tedavisi, en pahalı kanser tedavilerinden biri olması ile birlikte çocuklarda ve yetişkinlerde tedavi edilmesi zor kanser türlerinin tedavisinde daha iyi sonuçlar getirmesiyle biliniyor. Uzun vadeli yan etki riskinin daha düşük olduğu, dünyanın teknoloji bakımından en gelişmiş radyoterapi yöntemlerinden biri olan proton ışın tedavisi, yüksek enerjili protonlar hastanın vücudunda, ışık hızının üçte ikisi oranında, milimetre hassasiyetle hareket ederek kanser ile savaşı bambaşka bir boyuta taşıyor.

250 milyon pound’luk tedavinin İngiltere’ye yolcuğu, 2014 yılında bir ailenin oğullarının tümörünün tedavi edilemez olduğunu kabullenememesiyle başlıyor. Aile, doktorların tavsiyelerine karşı çıkarak, onu proton ışını tedavisi için Avrupa’ya götürmeleri ardından tutuklanıyor.

Belgesel, iki yıldan fazla süredir biri Manchester’deki Christie Hastanesi’nde diğeri Londra’daki Üniversite Koleji Hastanesi’nde olmak üzere iki yeni merkezi inşa etmek için yarışan mühendislerin, bilim adamlarının, sağlık görevlilerinin ve hayat kurtaran tedaviyi bekleyen çocukların öykülerini sürükleyici bir şekilde aktarıyor.

250 Milyon Pound’luk Kanser Tedavisi, 10 Eylül Salı’dan itibaren saat 22:00’de izleyici ile buluşuyor. Belgeselin diğer bölümleri Türkiye’de Digitürk, Tivibu ve D-Smart platformlarında BBC Earth’te izlenebiliyor.

BBC Studios Hakkında:

Global bir içerik şirketi olan BBC Studios, BBC Group’un ticari bir iştirakidir. Nisan 2018’de BBC Worldwide ve BBC Studios birleşmesiyle kurularak içerik finansmanı, geliştirme, üretim, satış, markalı hizmetler ve yan kuruluşlar olarak hizmet vermeye başlamıştır. BBC Studios’un ödüllü programları, çok çeşitli tür ve uzmanlık alanlarında yapılmakta olup uluslararası düzeyde tanınmaktadır. İngiltere’de yedi, dünyadaki diğer dokuz ülkede üretim merkezleri ve ortaklıkları dahil olmak üzere, dünya genelinde 22 pazarda ofisi bulunmaktadır. BBC Studios, yıl içerisinde toplam2.500 saat içerik sağlamaktadır.