Mersin’de ’Otizmli Bireylere ve Ailelere Destek Çalıştayı’ düzenlendi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler Dairesi Başkanlığı tarafından 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla ‘Otizmli Bireylere ve Ailelere Destek Çalıştayı’ düzenledi.

Otizmli birey ve ailelerinin yoğun ilgi gösterdiği çalıştayda, otizmde tanı ve teşhisten eğitim yöntemlerine, otizmde beslenmeden psikiyatrik tedavi yöntemlerine kadar birçok konu konuşuldu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Otizmli Yaşatma ve Kazanma Derneği, Akdeniz Özel Eğitim ve Uygulama Okulu ve Yenişehir Akdeniz Rehberlik ve Araştırma Merkezi işbirliğinde Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen çalıştaya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, sosyal hizmet uzmanları, uzman psikologlar, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu ve dernek temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Çokakoğlu, programda yaptığı konuşmada, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak engelli bireylere ve ailelerine destek olmak adına tüm imkanları seferber ettiklerinin altını çizerek, “Otizm konusunda farkındalık oluşturmak ve ailelere destek olmak anlamında ve sorunların giderilmesi anlamında önemli bir çalıştay. Son zamanlarda otizm ile ilgili yapılan çalışmalar, otizmin farklı bir şekilde ele alınabileceğini ve bu bireylerin topluma dahil edilebileceklerini ortaya koymuştur. Bu çalıştayımızda da uzmanlarımız ve aileleri ile birlikte otizmle ilgili birçok konu ele alınacak. Otizmli birey ailelerimize bu sabırlı ve kararlı tutumlarından dolayı teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman yanlarında olduğumuzu, her türlü imkânı kendilerine sağlayacağımızı bilmelerini istiyorum” dedi.

Oturum moderatörü Prof. Dr. Fevziye Toros, çalıştayın otizmli bireyler ve aileleri için Mersin’de bugüne kadar yapılmış en önemli çalışmalardan biri olduğunu ifade etti.

Açılış konuşmasının ardından oturum moderatörü Toros tarafından çalıştay süreci ve işleyişine yönelik sunum gerçekleştirildi. İki oturum şeklinde düzenlenen çalıştayda, ’Otizminde Tanı, Teşhis ve Genetik Rol, Otizmde Psikiyatrik Tedavi Yöntemleri, Otizmde Özel Eğitim Yöntemleri, Otizmde beslenme, Otizmli Çocuğa Sahip Ailelerin Yerel ve Merkezi Yönetimlerden Beklentileri’ konuları konuşuldu.