Keçiören Belediye Başkanı Ak: ’’Orman vasfı olmayan 1 milyon 126 bin metrekarelik alanı mesire alanı olarak dizayn ettik’’

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, ’’Orman Genel Müdürlüğü ile orman vasfı olmayan 1 milyon 126 bin metrekarelik alanı mesire alanı olarak dizayn ettik’’ dedi.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ev sahipliğinde düzenlenen 3. Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı’na katıldı. Kamu Teknoloji Platformu tarafından düzenlenen ve moderatörlüğünü Kamu Teknoloji Platformu Başkanı Erdem Akçıl’ın yaptığı panelin konuğu olan Ak, doğa planlı bir kentsel dönüşümü hayata geçiren çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Doğaya dönüş projemiz, Gümüşdere Ihlamur Vadisi şehrin zenginliğini yeniden şehrin hizmetine sunma projesidir. Atıl durumdaki bir derenin yeniden hayata döndürülmesi, turizme, ekonomiye ve sosyal hayata kazandırılmasıdır. Ankara Çayı’nın Keçiören’den geçen kısmını ıslah ederek yeniden şehrin kullanımına sunduk. İlk defa uygulanan bir yöntemle dere yatağını havuzlar şeklinde yaptık. Dere yatağını fore kazıklarla güçlendirdik. 3 bin 100 metrelik alanı kapsayan 5 etaplı tema vadimiz ekonomiyi canlandırırken, turizm destinasyonunda da önemli bir durak oldu. Ankara iklimine uygun, dayanıklı ve geniş yapraklı bin 11 adet ıhlamur ağacı diktik. Bu vadimizle AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığınca düzenlenen proje yarışmasında Cumhurbaşkanımızın elinden ’Kent Ekonomilerine Katkı’ kategorisinde ödül aldık” ifadelerini kullandı.

Kişi başına düşen yeşil alan miktarını 2,2 metrekareden 6,81 metrekareye çıkardıklarını vurgulayan Ak, “Orman Genel Müdürlüğü ile orman vasfı olmayan 1 milyon 126 bin metrekarelik alanı mesire alanı olarak dizayn ettik. Kartaltepe Kent Ormanımız Keçiören’in ilk mesire alanı olarak hizmet veriyor. Ayrıca Türkiye’nin çocuklardan oluşan en büyük çevre hareketi olan çevre çiçekleri projemizi ilkokul 4. sınıflarda 8 yıldır uyguluyor ve çocuklarımıza çevre eğitimi veriyoruz. Seminerler, geziler ve tiyatro gösterileriyle onları fahri çevre müfettişi olarak görevlendiriyor ve çevre duyarlılığı oluşturuyoruz. 85 bin çevre müfettişimiz var” şeklinde konuştu.

Ak, bilişim hizmetlerinde öncü olduklarını kaydederek, “Vatandaşımız belediyeye gelmeden birçok işlemi yapabiliyor. Ayrıca başlattığımız mobil zabıta uygulamasıyla zabıta ekiplerimiz tabletlerden denetim, kimlik, adres, ruhsat ve vergi bilgileri sorgulaması, pazar denetimleri için pazar yeri, pazarcı esnafı bilgilerinin sorgulamasını anlık yapılabiliyor. Bunun yazılımını kendi mühendislerimiz yaptı. Bu sayede denetimleri hızlı bir şekilde yaparken veri arşivi de oluşturabiliyor. Yapılan denetimleri de online takip edebiliyoruz. Mobil uygulamamızla vatandaşlar akıllı telefonlardan belediyeye gelmeden birçok hizmeti e-belediye üzerinden yapabiliyor. Ayrıca BİP ve Whatsapp uygulamalarını da kullanıyoruz” dedi.