Giresun’da Avukatlar Günü Etkinlikleri

Giresun’da 5 Nisan Avukatlar Günü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Giresun Barosu tarafından ilk olarak Valilik önündeki Atatürk Anıtı önüne çelenk konularak saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Sonrasında Giresun Baro Başkanı Soner Karademir, bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, “Temel hak ve özgürlüklerin en büyük güvencesi hak arama özgürlüğüdür” vurgusunu yapan Karademir, “Bu nedenle avukatlar, 1136 sayılı avukatlık kanunun 1. Maddesinde belirtildiği üzere yargının kurucu unsuru olup, 76. Maddesinde yasaların hiçbir mesleki örgütlenmeye vermediği hakkı biz avukatlara ve mesleki örgütümüz olan barolara vermiştir. Buna göre hukukun üstünlüğünü etkin kılmak, insan hakları kavramını korumak, geliştirmek biz avukatların ve baroların öncelikli temel görevidir” dedi.

Hukukun vaz geçilmez olduğunu belirten Karademir, “Görev yaptığımız ve yapacağımız süre içerisinde, cumhuriyetimizin kurucu değerleri, anayasamızın 2. Maddesin deki bütün ilkeler, Türk vatanı, Türk milleti, hukuk devleti, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve savunma hakkı ilkeleri ile vatandaşlık kavramı vazgeçilmezlerimiz olmuştur ve olacaktır” ifadelerini kullandı.

Giresun Valiliği önünde düzenlene törene Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, siyasi parti temsilciler ve avukatlar katıldı.