9. Ayvalık Tiyatro Festivali 25-29 Nisan’da yapılacak

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Ayvalık Sanat Derneği (ASD) ve Ayvalık Kültür Sanat Derneği (AYKÜSAD) öncülüğünde; Kültür Bakanlığı ve Ayvalık Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen geleneksel tiyatro festivalinin 9.’su 25-29 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek.

Bu kapsamda; Ayvalık Sanat Fabrikası’nda düzenlenen basın toplantısıyla festivalin ana hatları haklarında kamuoyuna brifing verildi.

Ayvalık Sanat Derneği Başkanı Sadi Mastar’ın öncülüğünde; ASD ve AYKÜSAD yöneticilerinden oluşan festival komitesi, bu yıl “Her şeye rağmen tiyatro” sloganıyla düzenlenen festivalin, dünyanın karanlık bir süreçten geçtiği bu dönemde küçük de olsa insanlığı aydınlatmasını sağlamak olduğu vurgulandı.

Yapılan açıklamada, “Hayata dahil olmak bir arada olmak yan yana durmak ve bir şeyler yapmaya çabalamak çok ama çok önemli. Tiyatro bu birlikteliği sağlayan önemli bir seçenek olabilir. Kendini eve hapseden insan topluluğundan sıyrılıp bir arada olmayı başarabiliriz. Bize sunulanı değil kendi tercihlerimizi yaşayabiliriz. Tüketim toplumunun yaşayan ölüler yaratan o dev ekranı televizyon karşısından kurtulabilir yaratıcı olabiliriz. Yeter ki bir araya gelelim. Böylelikle birbirimize söyleyecek çok sözümüz, paylaşacak çok şeyimiz olduğunu anlayabiliriz. İşte festivaller, kültür ve sanat aktiviteleri bunu bize sağlayacak biz zemin oluştururlar. Bunun farkında olarak Ayvalık’ta kurulan iki dernek Ayvalık Kültür Sanat Derneği ile Ayvalık Sanat Derneği sanat adına çalışmaları ile toplumun önünü açmayı sanat ve tiyatro ile halkı buluşturmayı ilke edinmiştir. Ayvalık Belediyesi işbirliği ve desteğiyle çok iyi bir noktaya gelen Ayvalık Tiyatro Festivali bunun bir örneğidir ve daha da ötelere taşıma çabaları devam etmektedir.” denildi.

25-29 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleşecek olan 5 günlük festivalde, iyi oyunlar izlenmesinin yanı sıra atölye çalışmaları, söyleşi ve sergilerin olacağının belirtildiği açıklamada, “ İlgi alanları doğrultusunda herkes bunlardan faydalanacak ve etkinliklere dahil olabilecektir. Değerli tiyatro sanatçımız Ayla Algan Tiyatro Emek Ödülü alacak. Açılış oyununu Bursa Devlet Tiyatroları “Köprüdeki Adam” oyunu ile yapacak. Beş günde 13 değişik oyunun sergileneceği festivalde Hacivat-Karagöz ve gölge oyunu tasvirleri yapım atölyesi, yazarlık ve diksiyon atölyesi de olacaktır. ‘Türkiye’de Şekspir Olmak’ adlı film gösteriminin yapılacağı festivalde bazı ilkleri de yaşayacağız. Almanya’dan festivale katılan akademisyen/ oyuncu Telat Yurtsever söyleşi ve ‘Vahşet Tiyatro Atölyesi’ yapacak. Ayrıca Hollanda dan Tiyatro Rast ‘Amsterdam Hikayeleri’ oyunu ile Sanat Fabrikası Tiyatrosunda sahne alacak. Çocukları da unutmuş değiliz ‘Renkler Ülkesi’ çocuk oyunu Sanat Fabrikasında ve daha sonra Kıvanç Sarlıcalı İlkokulunda minik seyircileri ile buluşacak. 29 Nisan Pazar günü son bulacak etkinliklerde kapanış oyunu yine Bursa’dan Bosch Tiyatro Topluluğunun olacaktır” ifadeleri yer aldı.

25 Nisan Çarşamba günü saat 12.00’de At Arabacıları Meydanı’ndan başlayacak kortej yürüyüşüyle start alacak olan festivalin Cumhuriyet Meydanında yapılacak etkinliklerle açılışının gerçekleşeceğini kaydedildiği açıklamada, “Festivalimize destek sunan işbirliği içerisinde çalışan Ayvalık Belediyemize, tüm değerli kurum ve kuruluşlarımıza, sanata değer veren insanlarımıza teşekkür eder 25 Nisan 2018 günü buluşmak üzere Dünya Tiyatro Gününüzü kutlar “Her Şeye Rağmen Tiyatro!” dediğimiz festivalimize davet ederiz” denildi.